YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

B Beslenme Vitaminler

B1 Vitamini Nedir? Faydaları Nedir? Nelerde Bulunur? 5/5 (2)

Aynı zamanda tiyamin olarak da anılan B1 vitamini, enerji için besinleri metabolize etmek ve kalp ve sinir fonksiyonunu korumak için vücut tarafından kullanılan bir koenzimdir. Tiyamin, besinleri “ATP” şeklinde kullanılabilir enerjiye çevirerek yediğiniz yiyeceklerden sindirmek ve özütlemek için kullanılır. Yeterince yüksek seviyelerde tiyamin olmaksızın, karbonhidratlar ve proteinlerde bulunan moleküller (dallı zincirli amino asitler formunda) çeşitli önemli işlevleri yerine getirmek için vücut tarafından uygun şekilde kullanılamaz.

Tiyamin, kardiyovasküler sistem, endokrin sistemi ve sindirim sisteminin önemli işlevlerini düzenlemek için “B Vitamin Kompleksini” oluşturan diğer B vitaminleri ile birlikte kullanılır. Tiyamin suda çözünen bir vitamindir ve vücudun hemen hemen her hücresinde kullanılır. Enerji seviyelerini ve sağlıklı bir metabolizmayı desteklemek için özellikle önemlidir.

Tiyamin eksikliği, zayıflık, kronik yorgunluk, kalp komplikasyonları, psikoz ve sinir hasarına neden olabilir. Tiyamin, mayalar, belirli tam tahıllar, fasülyeler, kabuklu yemişler ve et de dahil olmak üzere pek çok yenen gıdalarda bulunabilir.

B1 Vitamin Kaynakları

Tiyamin açısından zengin besin kaynakları arasında çeşitli fasulyeler, kabuklu yemişler, tohumlar, deniz yosunu (veya spirulina tozu), mercimek, brüksel lahanası ve maya bulunur. Karaciğer de dahil olmak üzere bazı et türleri de yulaf ve arpa gibi belirli tam tahıllar gibi daha az miktarda da olsa Tiyamin içerir.

B1 Vitaminin Faydaları

Metabolizmayı Sağlıklı Tutar

Tiyamin, vücudun ana enerji taşıyıcı molekülü olan Adenosin Trifosfatın (ATP), mitokondri hücrelerinde üretilmesi için gereklidir. Tiyamin, metabolizmanın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için vücudun tüketmeyi tercih ettiği enerji kaynağı olan karbonhidratların glikoza dönüşmesine yardımcı olur.

Tiyamin ayrıca proteinleri ve yağları da parçalamaya yardımcı olur. Tiyaminin koenzimatik formunun vücutta iki ana metabolik reaksiyon tipinde rol oynadığını biliyoruz: Dekarboksilasyon ve transketolasyon. Tiyamin içeren bir şey yedikten sonra tiyamin kan ve plazma içine aktarılır ve daha sonra enerjiye dönüştürmek için hücreler tarafından kullanılır.

Sinir Hasarını Engeller

Tiyamin, yediğimiz besinlerdeki karbonhidratı ortaya çıkarmak için gereklidir ve karbonhidratların ana rolü, özellikle beyin ve sinir sistemi için ve genel olarak da vücut için enerji sağlamaktır. Tiyamin özellikle yediğimiz şekerleri okside etmek için çalışan piruvat dehidrogenaz adı verilen enzim reaksiyonları sistemi için gereklidir. Beslenmeden ortaya çıkan ve sinir sistemimizin düzgün çalışmasını sağlayan “yakıt” olmaksızın, hareket etmeyi, bilginin öğrenilmesini ve hatırlanmasını zorlaştırabilecek sinir hasarları ortaya çıkabilir.

Kardiyovasküler Sistemi Korur

Vücutta yeterli miktarda tiyamin bulunması asetilkolin adı verilen sinir taşıyıcılarının üretilmesi için gereklidir. Bu, sinirler ve kaslar arasındaki mesajları birbirine iletmek için kullanılır, kalbimiz bu önemli sinyallere dayanan ana kaslardan biridir.

Kalp fonksiyonlarını ve sağlıklı kalp ritmlerini korumak için sinirler ve kaslar, birbirlerinden sinyal alıp vermek için bedensel enerjiyi kullanabilmelidir. Son yapılan çalışmalar, tiyaminin kalp hastalıkları ile mücadelede faydalı olabileceğini ortaya koymuştur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Tiyamin, sindirim kanalının duvarları boyunca bulunan kas dokusunun formunun korunmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sistemi, vücudunuzun besinlerdeki faydalı bileşenleri almasını sağlar, bu da bağışıklığı artırmak ve sizi hasta olmaktan korumak için kullanılır. Tiyamin, besin parçacıklarının tam sindirimi ve besinlerin emilmesi için gerekli olan hidroklorik asitin salgılanmasına da yardımcı olur.

Beyin Sorunlarını Önler

Tiyamin beyin / vücut bağlantısı arasındaki olası boşlukları kapatmaya yardımcı olur. Serebellar sendromu adı verilen bir tür beyin hasarına karşı tedaviye de yardımcı olabilir. Bununla beraber, alkol yoksunluğu yaşayan veya alkol komasından çıkarılan kişilerde tiyamin eksikliği nedeniyle ortaya çıkan hafıza bozukluklarını önlemek için hastalara yüksek dozda tiyamin verilebilir. Tiyamin ayrıca Alzheimer riskini düşürmeyle de bağlantılıdır.

Öğrenme Kabiliyetini Arttırır

Tiyamin, odaklanma, enerji, kronik stresle mücadele ve muhtemel hafıza kayıplarını önlemek için çok önemli bir vitamindir. Çalışmalar, tiyamin eksikliğini öğrenme ve bilgiyi unutma problemleri ile ilişkilendirmiştir.

Görme Sorunlarını Önlemeye Yardımcı Olur

Bazı araştırmalar, tiyaminin katarakt ve glokom gibi görme sorunlarına karşı savunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, tiyaminin sinir ve kas etkileşimini etkileme yeteneğidir ve bu da gözden beyne bilgi aktarımında önemlidir.

Alkolizmi Tedaviye Yardımcıdır

Tiyamin, Wernicke-Korsakoff sendromu (WKS) adı verilen spesifik beyin bozukluğunun gelişmesi riskini azaltmaya yardımcı olur. WKS semptomları arasında istemsiz kas hareketi, sinir hasarı, uyuşukluk ve yürümekte zorluk bulunur. Bu beyin bozukluğu, düşük seviyelerde tiyamin ile ilgilidir ve sıklıkla alkoliklerde, özellikle de zayıf bir beslenme düzeni olanlarda görülür. Alkol, vücudun tiyamini gıdalardan emebilme kabiliyetini olumsuz yönde etkiler.

B1 Vitamini Eksikliği

Batılı ve gelişmiş ülkelerde bir tiyamin eksikliği çok yaygın değildir. Çoğu yetişkin gerekli olan B1 vitaminini günlük beslenmesinden alır. Hatta var olan multivitamin takviyeleri de düşünüldüğünde, günlük gereksinimin bir kaç katı fazla B1 alındığını söylemek mümkündür.

Tiyamin eksikliğinden kaynaklanan en önemli hastalıklardan biri, Beriberi adı verilen bir sinir sistemi hastalığıdır. Bu hastalıkta, ciddi oranda kas kaybı yaşanır ve kalp büyümesi görülebilir. Bir diğer ciddi hastalık da, özellikle alkoliklerde ortaya çıkan Wernicke-Korsakoff Sendromu’dur. Alkol vücuttaki B1 emilimini azaltığı için bu hastalık ortaya çıkabilir.

Günlük Tavsiye Edilen B1 Vitamini Dozları

Bebekler:

0-6 ay, 0.2 mg;

7-12 ay, 0.3 mg

Çocuklar:

1-3 yaş: 0.5 mg;

4-8 yaş: 0.6 mg;

9-13 yaş: 0.9 mg

Yetişkin Kadınlar: 1.1 mg

Hamile ve Emziren Kadınlar: 1.4-1.5 mg

Yetişkin Erkekler: 1.2 mg

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.