YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

İyi Gelenler

Astıma İyi Gelen Besinler 5/5 (2)

Astım, bronş tüpleri olarak bilinen akciğerlerin solunum yollarında iltihaba neden olan, genellikle alerjik karakterli bir hastalıktır. Astımın beslenmeyle olan ilişkisini konu eden bilimsel araştırmalar uzun zamandan beri yapılıyor olsa da, henüz bir besinin astıma iyi geldiği veya astım atağına yol açtığı yönünde kesin bilimsel bir veri bulunmuyor. Ancak yine de, yapılan bazı araştırmalar doğal ve organik gıdalar yerine işlenmiş gıdaların daha çok tüketiliyor olmasını, son dönemde artan astım vakıalarına olası bir neden olarak gösteriyor. Ayrıca yine yapılan çalışmalara göre, obezite astım için büyük bir risk faktörü oluşturuyor. Zira varılan bulgular, obez insanların astım geliştirme risklerinin arttığını ve bu kişilerde astımı tedavi etmenin daha zor olduğunu gösteriyor.

İçindekiler - Hızlı Erişim

Ne Yemeli?

D vitamini: 13-69 yaşları arasındaki kişilerde yapılan bir araştırma, düşük D vitamini seviyesi ile astım geliştirme riski arasında pozitif bir korelasyon olduğunu ortaya koydu. Ayrıca D vitaminin bağışıklık sisteminde yarattığı “akıllandırıcı” etkisi nedeniyle, araştırmacılar D vitaminin astıma karşı önleyici bir etkisi olabileceğini düşünüyor. Yumurta, somon balığı ve süt iyi birer D vitamini kaynağıdır.

• Beta-karoten: Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, bir çeşit A vitamini olan beta-karoten tüketiminin astımı olan kadınların hayat kalitesini arttırdığını ortaya koydu. Havuç. tatlı patates, brokoli ve ıspanakta beta karoten bulunur.

• Elma: Elmanın astıma iyi gelen etkileri uzun zamandan beri biliniyor. Yapılan bir araştırma da bunu doğrular nitelikte bulgular ortaya çıkardı; elma tüketimi astım riskini azaltıyor ve akciğer fonksiyonunu artırıyor.

• Muz: Çocuklarda muz tüketiminin astım kaynaklı hırıltıları azalttığı bulundu. Muzun içindeki potasyum ve diğer antioksidan bileşenlerin akciğere olan faydalarının hırıltıları da azalttığına inanılıyor.

• Magnezyum: American Journal of Epidemiology dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, magnezyum seviyeleri düşük olan 11-19 yaşları arasındaki çocukların akciğer kapasitelerinin de düşük olduğu ortaya kondu.

Ne Yememeli?

Astım ataklarını tetikleyici etkileri nedeniyle aşağıdakilerden uzak durmak astımı olan kişiler için bir seçenek olarak düşünülebilir.

• Sülfitler: Sülfitler beyaz şarapta, kurutulmuş meyvelerde, limon sularında ve karideste bulunur ve bazı insanlarda astım ataklarını tetikleyebilir.

• Gaz Yapan Yiyecekler: Yemeklerden sonra oluşan fazla miktarda gaz, diyaframı sıkıştırır ve bu da göğüste sıkışıklık yaratarak astım ataklarını tetikleyebilir. Gaz yapan yiyecekler arasında kuru fasülye, lahana, kızartmalar, soğan ve sarımsak bulunur.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.