YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Alerji Beslenme Ev Tedavileri

Alerjiye İyi Gelen Besinler 4/5 (4)

Bir alerjik reaksiyondan kaçınmanın en iyi yolu şüphesiz ki alerjenlerden (alerjiye sebep olan madde) uzak durmaktır. Ancak bir takım yiyecekleri günlük menünüze ekleyerek, vücudunuzun alerjik reaksiyon gösterme sıklığını önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Bu konuda yapılan araştırmalar da özellikle meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin alerjilere iyi geldiğini ortaya koydu.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bazı gıdaların, altta yatan enflamasyonu kontrol ederek, hava geçişlerini genişleterek ve diğer rahatlama etkileri sağlayarak alerjiyle yardımcı olabileceğini ortaya koydu. Anti-enflamatuar gıdalar, zeytinyağı ve orkinos ve uskumru gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar gibi sağlıklı yağ içeren gıdalar alerjiyle olan mücadelede başı çekiyor. Meyve ve sebzeler de aynı zamanda enflamasyonla mücadele eden besinler arasında yer alır.

Bir çalışma, kalp açısından da sağlıklı bir Akdeniz diyetinin, özellikle fıstık, üzüm, portakal, elma ve taze domateslerin  alerjik rahatlama sağlayabileceğini buldu. Araştırmacılar, bu beslenme programını takip eden Yunanlı çocuklar üzerinde yoğunlaştı ve bu çocukların daha az nazal sorunlar ve astım belirtileri yaşadıklarını tespit etti.

» Alerjiler hakkında detaylı bilgi

Probiyotikler

Probiyotikler bağırsak florasını geliştiren ve floradaki zararlı bakterileri yok eden faydalı bakterilerdir ve sadece alerji için değil vücudun genel sağlığı açısından çok önemlidirler. Ancak özellikle alerji sorunundan muzdarip olan kişiler için probiyotiklerin, içerdikleri anti-alerjen ve anti-enflamatuar özellikler nedeniyle de günlük beslenme diyetine eklenmesi gerekir.

İngiliz Dermatoloji Dergisinde (British Journal of Dermatology) yayınlanan yeni bir araştırmada, gebelik sırasında ve sonrasında probiyotik destek içeren sütü içen anneler, bebeklerinin diğer alerjilere bağlı bir durum olan egzama geliştirme ihtimalini neredeyse yarı yarıya azalttığını ortaya koydu. Ayrıca, 2-5 yaş arasındaki alerjik riniti olan çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, 12 ay boyunca bir probiyotik olan Lactobacillus casei içeren mayalanmış süt içen çocukların alerjik rinit ataklarında kayda değer bir azalma olduğunu gösterdi.

Probiyotik içeren besinler arasında baklagiller, soğan, sarımsak, elma sirkesi, kefir ve pırasa sayılabilir. Ayrıca dışarıdan da probiyotik içeren gıda desteği alabilirsiniz.

» Probiyotikler hakkında detaylı bilgi 

C Vitamini

Vücudun alerjik reaksiyon göstermesine sebep olan şey yine vücudun kendisinin salgıladığı histamin denilen maddelerdir. Bu maddeler alerji atakları sırasında oluşan hapşırma, burun akıntısı, gözlerin kızarması, kaşıntı, kızarıklık gibi reaksiyonların ortaya çıkmasına sebep olur. C vitamini ise dolaylı olarak hücrelerin histamin salgılamasını engeller. Yapılan çalışmalar yüksek C vitamini düzeyinin histamin miktarını azalttığını ve alerjik belirtilerin azaltılmasını sağladığını ortaya koydu.

Histamin ile mücadele gücüne ek olarak, C vitamini içeren gıdalar enflamasyonu azaltarak alerjik rahatlama sağlar. Aynı zamanda, c vitaminin antioksidan özellikleri serbest radikallerin enflamasyon etkilerine de karşı koyar. Bu nedenlerle, c vitamini yönünden zengin bir beslenme rutini alerji belirtilerinizi önemli ölçüde azaltabilir.

Bioflavonoidler

Bazı araştırmalar, bioflavonoidlerin mast hücre dengeleyici gibi davranarak alerjik rahatlama sağlayabileceğini ve böylece alerjene reaksiyon gösteren hücrelerin sayısını azalttığını ortaya koydu. Mast hücreleri histamın salınmasndan sorumlu hücrelerdir. Quercetin adı verilen spesifik bir biyolojik flavonoid, enflasmasyon ve alerji hafifletme konusunda özellikle güçlüdür.  Allerjik rahatlama için iyi quercetin kaynakları arasında, elma, soğan, çay ve kırmızı şarap sayılabilir.

Magnezyum

Badem, kaju fıstığı, kepekli kuru fasulye ve deniz yosunu gibi magnezyum bakımından zengin gıdalar, alerji hafifletmek için mükemmel gıdalardır, çünkü magnezyum bir bronkodilatatör (bronş açıcı) ve bir antihistamindir. Magnezyum ayrıca bronş tüplerindeki kasları ve tüm vücudu yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Brigham Young Üniversitesi’nden bir çalışma, magnezyum eksikliği olan hayvanların, alerjenlere maruz bırakıldıklarında, yeterli magnezyum seviyesine sahip hayvanlara kıyasla kanında daha yüksek histamin seviyelerine sahip olduğunu gösterdi.

Soğuk Su Balıkları

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan somon gibi soğuk su balıklarının, anti-enflamatuar etkileri olduğu gösterilmiştir ve bu da alerjinin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Enflamasyonla savaşan omega-3 barındıran diğer gıdalardan bazıları ceviz ve keten tohumudur.

Taze Sebze ve Meyveler

Taze sebze ve meyvelerin anti-enflamatuar özellikleri alerji belirtilerini azaltmada yardımcıdır. Bir İtalyan çalışması da bu teoriyi destekler nitelikte bulgulara ulaştı. Araştırmacılar, 12 ay boyunca 4.000’den fazla çocuğun diyetlerine baktılar ve çok sayıda sebze, domates ve turunçgiller yiyen çocukların hırıltılı nefes, nefes darlığı ve diğer alerjik rinit belirtileri gösterme olasılığının daha düşük olduğunu buldular. Öte yandan, daha fazla ekmek ve margarin yiyen çocukların hırıltılı nefes oranları daha yüksek bulundu.


Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.