YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

A Cilt

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? 5/5 (1)

Akne, ya da diğer adıyla Akne Vulgaris, yağ ve ölü deri hücrelerinin gözenekleri tıkamasıyla oluşan bir cilt sorunudur. Akne, ergenlik çağına girmiş gençler arasında çok yaygın görülür ancak ergenlik sona erdikten sonra genelde bu sorun da ortadan kalkar. Bazı kadınlar ise regl dönemlerinden önce geçici olarak bu sorunu yaşayabilirler.

Akne Neden Olur?

Akne, cilt içindeki yağ ve ölü deri hücrelerinin gözenekleri tıkaması sonucu oluşur. Eğer bu gözeneklere mikroplar girerse şişlik, kızarıklık ortaya çıkar ve dolayısıyla iltihap meydana gelir.

Bir çok insanda akneler ergenlik döneminde başlar, bu dönemde yağlanmaya başlayan cilt ve vücudun geçirdiği hormonal değişiklikler akneler için de uygun bir ortam sunar.

Yağ bazlı cilt ürünleri kullanmak akneyi daha da kötüleştirebilir. Eğer akne sorununuz var ise gözeneklerinizi kapatmayan cilt ürünleri kullanmaya dikkat edin.

Eğer anne veya babanızdan birinde akne sorunu var ise, sizde de benzer bir sorun çıkabilir.

Akneyi kontrol etmek için cildinizi temiz tutun ve gözeneklerinizi tıkayan cilt ürünlerini kullanmayın. Cildinizi akne sabunuyla günde 1-2 defa yıkayın. Sivilcelerinizi kaşımayın ve koparmaya çalışmayın çünkü bu durumu daha da kötüleştirir ve sonrasında cildinizde iz kalabilir.

Belirtiler Nedir?

Aknenin belirtileri uçları beyaz ve siyah olan sivilcelerdir. Bu sivilceler yüzde, boyunda, omuzda, sırtta veya göğüste olabilir. Büyük ve derin sivilcelere kistik lezyon adı verilir ve eğer bu kistler enfeksiyon kaparlar ise acı verebilirler. Bu tür sivilceler yara izi de bırakabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Akneyi kontrol etmek için cildinizi temiz tutun ve gözeneklerinizi tıkayan cilt ürünlerini kullanmayın. Cildinizi akne sabunuyla günde 1-2 defa yıkayın. Sivilcelerinizi kaşımayın ve koparmaya çalışmayın çünkü bu durumu daha da kötüleştirir ve sonrasında cildinizde iz kalabilir.Product Page 300x112 - Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer az sayıda ve iltihapsız akneden muzdaripseniz, reçetesiz olarak alabileceğiniz benzoil peroksit veya salisilik asit içeren kremlerden kullanabilirsiniz. Akneyi kontrol altına almak zaman alabilir ancak reçetesiz kremleri 3 ay kullanmanıza rağmen olumlu sonuçlar almadıysanız, bir dermatoloğa görünmenizde fayda olabilir. Doktorunuzun reçete edeceği  jel ve kremler ile sorunu hızlı bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz.

Eğer akne kistlerinden muzdaripseniz doktorunuz size içeriğinde isotretinoin içeren kremler reçete edebilir.

Akne İzleri İçin Neler Yapılabilir?

Lazer tedavi ve dermabrazyon akne izleri için en  sık kullanılan tedavi yöntemleridir. Tedavi yöntemlerinden hangisinin seçileceği izin büyüklüğüne ve derinliğine göre değişir ve uygun tedaviye hekim tarafından karar verilmelidir.

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.