YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

Akciğer Enfeksiyonu Beslenme Göğüs Hastalıkları İyi Gelenler

Akciğerleri Temizleme Etkisi Olan Besinler 5/5 (5)

Akciğerlerimiz en hayati organlarımızdan biri ve her gün 25.000 defa nefes alıp vermek için akciğerlerimizi kullanıyoruz. Ancak kanser, pnömoni, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve astım gibi akciğer hastalıkları vücudunuzun oksijen alımını sınırlayabilir ve bu da çalışmak için oksijene ihtiyaç duyan hücreleri bozar. Akciğer hastalıklarından kaçınmanın en iyi yolu şüphesiz ki sigara içmemek, içilen ortamlarda bulunmamak ve çevresel nedenlerle kirlenmiş havayı solumamaktır. Ancak bunların yanına bir de sağlıklı beslenmeyi koymanız gerekir zira yedikleriniz de akciğerlerinize iyi veya kötü gelebilir. İşte size akciğerlere iyi gelen ve temizlenmesine yardım eden besinler.

1. Omega 3 Yağları

Omega 3 yağları çoklu doymamış yağ grubundandır ve bu yağları vücut üretemez. Bu yüzden omega 3 yağlarını dışarıdan almanız gerekir. Omega 3 yağlarının özellikle kalp sağlığına olan olumlu etkileri bilinmekle beraber, son yapılan araştırmalara göre akciğer sağlığı için de önemli bir etken.

Omega 3 Kaynakları: Somon, sardalya, orkinos, ringa balığı gibi yağlı balıklar omega 3 açısından zengindir. Bununla beraber, istiridye, havyar ve hamsi de önemli omega 3 kaynağıdır. Deniz ürünlerinin dışında ceviz, yumurta, ıspanak ve brokoli de omega 3 içeren besinler arasındadır.

omega 3 6 9 300x191 - Akciğerleri Temizleme Etkisi Olan Besinler

 


Omega 3-6-9 Nedir? Faydaları Nedir? Nelerde Bulunur?


2. B9 Vitamini

B9 vitamininin sentetik olarak üretilmiş haline folik asit, besinlerde bulunan doğal haline ise folat adı verilir. Folatın akciğerleri etkileyen ve kronik bronşit, amfizemi de kapsayan KOAH hastalıklarına iyi geldiği düşünülüyor. 2010’da Asya Pasifik Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan ve KOAH’lı erişkinlerde yapılan bir çalışmada, KOAH hastalıklarında oluşan nefes darlığının folat eksikliği ile alakalı olduğu bulundu. Araştırmacılar, folattan zengin bir beslenmenin genel olarak akciğer fonksiyonuna fayda sağlayabileceği sonucuna vardı.

Folat Kaynakları: Fasülye, ıspanak, kuşkonmaz, marul, brokoli, mango, portakal.

3. B6 Vitamini

Folat gibi, B6 vitamini genel olarak daha iyi akciğer fonksiyonu ve özellikle akciğer kanserine karşı korunma ile ilişkilidir. American Medical Association’ın Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar sigara içen ve sigara içmeyen erkeklerden alınan 385.000’den fazla kan numunesini inceledi ve kanında yüksek oranda B6 bulunan kişilerdeki akciğer kanseri riskinin daha az olduğunu keşfettiler.

B6 Kaynakları: Susam tohumu, ton balığı, sığır eti. avakado, tavuk göğsü, ay çekirdeği, antep fıstığı.

4. C Vitamini

Genelde soğuk algınlığı zamanlarında daha sık başvurduğumuz C vitamini, bir akciğer enfeksiyonu olan pnömoni (zatürre) için de oldukça etkili bir vitamin. 2007 yılında “Royal Society of Medicine” dergisinde yayınlanan beş çalışmanın bir derlemesinde, araştırmacılar üç çalışmada C vitamini alımının pnömoni üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu ve diğer ikisinde de terapötik (iyileştirici) bir etki yaptığını tespit ettiler.

C Vitamini Kaynakları: Yeşil dolmalık biber, karalahana, brokoli, çilek, karnıbahar, brüksel lahanası, kivi, mago, portakal, limon.

5. Karotenoid

Karotenoidler, birçok meyve ve sebzeye parlak kırmızı, sarı ve turuncu tonlarını veren bitki pigmentleridir. Karotenoidler ayrıca insan vücudunda antioksidan işlevi görürler ve kanserle mücadele konusunda güçlü özelliklere sahiptirler. Karotenoid ailesinin bir üyesi olan phytonutrientlerin akciğer kanseri konusunda önleyici etki yaptığı düşünülüyor.

Karotenoid Kaynakları: Bal kabağı, papaya, ıspanak, kara lahana.

6. Sarımsak

Sarımsak, yüksek seviyede allisin (anti-bakteriyel bir madde) ile birlikte çeşitli anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu sayede, enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur ve vücuttaki enflamatuarı azaltır. Sarımsağın aynı zamanda astıma iyi geldiği ve akciğer kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir.

7. Zencefil

Zencefil de, sarımsak gibi anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve solunum sistemindeki toksinleri temizler.

zencefil 1 267x300 - Akciğerleri Temizleme Etkisi Olan Besinler

 


Zencefilin Kanıtlanmış Faydaları


 

8. Elma

Elma, içerdiği bir çok vitaminin yanı sıra flavonoidler yönünden de zengindir. Flavonoidler güçlü antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri ile bilinirler ve bu özellikleri açısından hem solunum sistemi, hem de çeşitli akciğer hastalıkları açısından koruyucu etkileri bulunur.

9. Greyfurt

Greyfurt akciğer açısından çok faydalı bir çok vitamin ve mineral barındırır. Ayrıca geyfurtun akciğerleri kansorejen maddelerden temizleme özelliği de vardır.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.