YÜKLENİYOR

Aradığınız kelimeyi yazın

G İyi Gelenler Kış Hastalıkları

10 Doğal Griple Savaş Reçetesi 5/5 (1)

Kış aylarının gelmesiyle beraber, soğuk algınlığı sezonuna da mecburen merhaba demek zorunda kaldık. Beraberce soğuk algınlığı olarak adlandırılan grip ve nezleye neden daha çok kışın yakalandığımızı merak ediyorsanız, bu yazımızı okumanızı öneririz. Öksürük, ateş, burun akması gibi şikayetler ile hastanelerin yollarını aşındırdığımız bu günlerde, sizin için doğal ve soğuk algınlığı ile olan mücadelede size yardımcı olacak, bilimsel makalelere konu olmuş yöntemleri derledik.

1.  C Vitamini

C vitamini bağışıklık sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır. Araştırmalar, C vitamininin soğuk algınlığı süresini kısalttığını ve fiziksel olarak aktif insanlarda soğuk algınlığına yakalanma sayısını azaltabildiğini gösteriyor.

Grip sezonunda C vitamininden maksimum fayda sağlamak için, günde en az 1000 mg tüketmeniz gerekir.


Okuma Önerisi: Portakaldan Daha Çok C Vitamini İçeren Gıdalar


2. D Vitamini

D vitamini vücutta güneş ışığı ile üretilir ve bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere 2.000’in üzerinde gen ekspresyonunu düzenler. Ne yazık ki, insanların yüzde 90’ınında D vitamini yetersizliği vardır. Son araştırmalar, düşük D vitamini seviyelerinin daha fazla sayıda soğuk algınlığı, grip ve solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili olduğunu göstermektedir.


Okuma Önerisi: D Vitamini Nedir? Faydaları Nedir? Nelerde Bulunur?


3. Ekinezya

Bu bitki vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olabilir, ancak hastalık ilk belirti gösterdiğinde almak en iyi seçim olacaktır.

Ekinezya özü, 2013 yılında çift kör, randomize ve kontrollü bir deneyde test edildi. Araştırmacılar, ekinezya’nın kısa ve uzun vadede solunum yolu enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi ettiğini buldular.

2000 yılında yapılan başka bir randomize, çift-kör, plasebo kontrollü bir çalışmada, üst solunum semptomları geliştiği anda günde beş ila altı bardak ekinezya çayı içmenin ve 5 günlük bir süre içinde sayının bir fincana düşürülerek devam edilmesinin soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafiflettiği tespit edildi.

Ekinezya, soğuk algınlığı ve gripteki bronşiyal semptomları azaltmaya yardımcı olan bir anti-enflamatuar görevi görür. Ayrıca, doğrudan maya ve diğer mantar türlerine saldırır.

4. Mürver

Eski zamanlardan beri, bu bitkinin grip virüsünü devre dışı bırakabileceği ve doğal olarak bağışıklığı artırabileceğine inanılmaktadır. Mürver çiçeklerinin ve meyvelerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, grip tedavisi ve sinüs ağrısını hafiflettiği söylenir.

Gerçekten de mürver, grip virüslerine saldırıyor ve bronşlardaki enflamasyonu azaltıyor gibi görünüyor. Yapılan bir ön çalışma, beş günlük bir süre boyunca günde dört kez 15 mililitre mürver şurubu alındığında, grip semptomlarınının plasebo alan hastalara göre ortalama dört gün önce hafiflediğini buldu.

5. Kekik Yağı

Her ne kadar özel olarak gribe karşı etkisi bilinmiyor olsa da, keki yağı güçlü bir antiviraldir. Kekik yağının güçlü antiviral özelliklerine vurgu yapan bilimsel çalışmalar mevcuttur. Günde 2 kere 500 mg kekik yağı kullanımı griple savaşta size yardımcı olacaktır.

6. Çinko

Yapılan araştırmalara göre, çinko bağışıklık fonksiyonunu destekler ve antiviral bir etkiye sahiptir. Çinkonun bu etkilerinden maksimum faydayı sağlamak için ilk hastalık belirtileri ortaya çıkar çıkmaz kullanmak gerekir. Çinkoyu vitamin kombinasyonlarından almak yerine, besinlerden almanız griple mücadele için daha faydalıdır. En iyi çinko kaynakları fındık, patates, baklagiller, et ve susamdır.

7. Probiyotikler

Bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri arttırmak, bağışıklık sisteminizi önemli ölçüde güçlendirmenize yardımcı olabilir.

2017 yılında yapılan bir laboratuar çalışması, belirli bir probiyotik suşu olan Bacillus bakterilerinin, gribe neden olan influenza virüsünü tamamen engellediğini ortaya koymuştur.

2017 yılında yapılan sistematik bir gözden geçirme ve randomize kontrollü çalışmaların meta-analizi, probiyotiklerin ve prebiyotiklerin influenza aşılarına karşı immün yanıt üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Sonuçlar, probiyotik ve prebiyotik alan katılımcıların H1N1 ve H3N2 suşu koruma oranlarında önemli gelişmeler olduğunu göstermiştir. Bu, probiyotik almanın bağışıklığınızı artırabileceğini göstermektedir.


Okuma Önerisi: Probiyotik ve Prebiyotik Arasındaki Farklar Nedir? Nelerde Bulunur?


8. Sarımsak

12 hafta süren kapsamlı bir çalışmada, düzenli sarımsak tüketiminin soğuk algınlığına yakalanma sıklığını %63 oranında azalttığı bulundu. Aynı çalışmaya göre soğuk algınlığı belirtilerinin süresi de 5 günden 1,5 güne düştü.

Başka bir çalışma ise yüksek dozda sarımsak ekstresi (günde 2.56 gram) alımının hasta geçirilen günleri %61 oranında azalttığını ortaya koydu.

9. Sirke

Kendinizi soğuk algınlığı belirtilerinin kucağında bulduğunuz zaman bir de sirkeyi deneyin. Bir bardak suya 1-2 çorba kaşığı sirke ve bir tutam bal katarak, hem sirkenin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisini, hem de balın öksürük azaltma ve boğazınızı rahatlatma etkisini beraber görebilirsiniz.

10. Temiz Hava

Kışın bulunduğumuz kapalı mekanlar konsantre toksin ve mikropların yoğun olarak bulunduğu yerlerdir. Bununla beraber, kış aylarında evlerimizi ısıtırken soluduğumuz kuru hava, hava yollarını virüslere karşı daha reaktif ve hassas hale getirir. Bu yüzden, kışın sık sık bulunduğunuz kapalı ortamları havalandırın ve dışarıda temiz hava alın.


 

Yazının içeriğini faydalı buldunuz mu?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll Up
Menü başlıklarının alt başlıklarını görmek için yanlarındaki oklara basabilirsiniz.